Przejdź do treści
Przedszkole Miejskie nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle
w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle
Jesteś tutaj: ZSM nr 3 • PM nr 9 · Promocja zdrowia: PROGRAMY PROZDROWOTNE, KAMPANIE I PROJEKTY PROWADZONE CYKLICZNIE W PRZEDSZKOLU
PROGRAMY PROZDROWOTNE, KAMPANIE I PROJEKTY PROWADZONE CYKLICZNIE W PRZEDSZKOLU:
- I. Ogólnopolski Program na rzecz prawidłowych nawyków żywieniowych i picia wody „Mamo, tato wolę wodę” – prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Program ten pozwala dzieciom poznać właściwe nawyki żywieniowe, ze szczególnym uwzględnieniem roli wody w diecie, wyzwala do aktywności fizycznej i proekologicznych postaw oraz promuje zdrowy styl życia.
Program objęty jest honorowym patronatem MEN, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Więcej o programie można dowiedzieć się na stronie internetowej www.wolewode.pl
-
- II. Ogólnopolski Program Ekologiczny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Program ten uczy dzieci chronić przyrodę, uwrażliwia na otaczające środowisko, na jego piękno, uczy dzieci jak segregować śmieci, kształtować nawyk oszczędzania wody, oszczędzania energii, dbania o czystość powietrza.
Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej przyjacielenatury.pl
-
- III. Regionalny Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”- prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Głównym celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Edukacja antytytoniowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego, od najmłodszych lat zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko biernego palenia.
Program rekomendowany przez MEN, Państwową Inspekcję Sanitarną, Stowarzyszenie na rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu w Warszawie.
-
- IV. Ogólnopolski Projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” – prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Celem tego wyjątkowego, ogólnopolskiego wydarzenia jest miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, rodzice czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej www.mac.pl/malymis
-
- V. Realizacja Programu Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby – prowadzona we wszystkich grupach wiekowych
- Głównym celem programu jest uczenie dzieci, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Uczestnicy programu poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o higienę jamy ustnej, uczą się jak bezpiecznie zachowywać się w różnych sytuacjach.
Dzieci uczą się numerów telefonów alarmowych, ćwiczą w jaki sposób wezwać pomoc, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Program to nie tylko nauka, ale także wspaniała zabawa. Poprzez zabawę kształtujemy u dzieci nawyki zdrowego odżywiania, a także dbania o środowisko naturalne. Wiele uwagi poświęcamy zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej pck.pl/co-robimy/promocja-zdrowia/programy-edukacyjne-3
-
- VI. Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” – prowadzona we wszystkich grupach wiekowych
- Kampania ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczna, tania i przyjazna metoda wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl/
-
- VII. Ogólnopolski projekt „Zdrowo i Sportowo” – prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Akcja chce pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywności ruchowej. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Równocześnie akcja ma też pokazać nauczycielom, wychowawcom i opiekunom, że ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. Rodzicom ma uzmysłowić, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą nauki dziecka, jest pokazanie mu dobrego, a w tym wypadku zdrowego i aktywnego, modelu.
Więcej o akcji można dowiedzieć się na stronie internetowej: zdrowoisportowo.edu.pl
-
- VIII. Akcja edukacyjno – informacyjna „Dzieciaki Mleczaki”– prowadzona we wszystkich grupach wiekowych
- Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: dzieciakimleczaki.pl/o-projekcie/
-
- IX. Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Bajki – Pomagajki” – prowadzony we wszystkich grupach wiekowych
- Głównym założeniem projektu jest bajkoterapia, której głównym celem jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka. Projekt polega na cyklicznym, co miesięcznym czytaniu dzieciom wybranej bajki terapeutycznej. Bajki dobierane są według aktualnych potrzeb pojedynczych dzieci lub całej grupy. Projekt skupia się na konkretnym problemie dziecka, np. rozwijanie wiary w siebie, poczucie bezpieczeństwa poza domem, umiejętność współpracy, samodzielność, czy lęk przed czymś nieznanym. Projekt polega na ochronie i wzmocnieniu zdrowia psychicznego dziecka.
-
- X. Ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – prowadzony w grupach dzieci 5,6-letnich
- Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--nowy-ogolnopolski-program-edukacyjny-dla-przedszkoli
-