17 i 18 marca odbyło się w przedszkolu kolejne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa z przedstawicielkami Straży Miejskiej w ramach realizacji Programu Profilaktycznego, tym razem pod hasłem „Ja i moje bezpieczeństwo – obcemu mówię "NIE", Co zrobić jak się zgubię?”
Celem spotkania było kształtowanie u dzieci postawy ograniczonego zaufania wobec obcych osób i wyczulenie na sytuacje i osoby mogące stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Jest to bardzo ważne, aby każde dziecko wiedziało, komu może ufać, a komu nie…
Poprzez wysłuchanie bajki Małgorzaty Strzałkowskiej „Nie rozmawiaj z nieznajomym” oraz prezentację przygotowaną przez prowadzące dzieci poznawały lub utrwalały zasady, które mogą chronić je przed zagrożeniem ze strony dorosłych. Funkcjonariuszki informowały o zagrożeniach jakie mogą spotkać dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola oraz w domu. Propagowały asertywność w kontaktach z osobami, których nie znamy, a także „pokazały” praktyczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Przedszkolaki poznały znaczenie słowa „obcy”, a pomógł w tym schemat „Drzewo zaufanych dorosłych” w skład, którego dowiedzieliśmy się wchodzą: rodzice, rodzeństwo, ciocia i wujek, babcia i dziadzio oraz nauczycielka w przedszkolu.
Następnie strażniczki uświadomiły przedszkolakom niebezpieczne sytuacje z udziałem obcych osób oferujących dzieciom smakołyki lub atrakcyjne zabawki. Dzieci nauczyły się asertywnej postawy i kulturalnego odmawiania, a pomogła im w tym rymowanka „Nie! Dziękuję! Od obcych nie przyjmuję”. Dzieci zrozumiały, że nigdy nie wolno im otwierać drzwi obcym i pod żadnym pozorem nie należy ich wpuszczać do środka, oraz że nigdy nie powinny wsiadać do obcych pojazdów.
W dalszej części spotkania dzieci dowiedziały się – Co zrobić, gdy się zgubię? Prowadzące podpowiada najwłaściwsze zachowania, kiedy już dojdzie do trudnej sytuacji, kładąc jednocześnie nacisk na zapobieganie takim zagrożeniom.
Marta BoraKliknij w dowolne zdjęcie aby obejrzeć pokaz
Skrypt galerii pobrany z itporady.pl