1999/0 | 2000/1 | 2001/2 | 2002/3 | 2003/4 |
---|---|---|---|---|
2004/5 | 2005/6 | 2006/7 | 2007/8 | 2008/9 |
2009/10 | 2010/11 | 2011/12 | 2012/13 | 2013/14 |
2014/15 | 2015/16 | 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 |
W dniach od 2 do 9 czerwca 2011 uczniowie naszego gimnazjum wraz z uczniami Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Krośnie, uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Wielkiej Brytanii. Opiekunami jasielskiej grupy były p. Sylwia Szura oraz p. Beata Barszcz.
Od samego początku towarzyszyła nam świetna zabawa, mimo wczesnej pory wyjazdu oraz długiej podróży.
Po kilkunastu postojach i jakoś przespanej nocy, rano dotarliśmy do Francji, gdzie czekała nas przeprawa tunelem do Wielkiej Brytanii. Oczywiście czekając na naszą kolej, wszyscy doprowadzali siebie do porządku w miejscowych toaletach. Po długim oczekiwaniu, dotarliśmy na miejsce i w końcu zobaczyliśmy charakterystyczne taksówki, domy, autobusy, budki telefoniczne oraz ruch lewostronny.
Na początek udaliśmy się do Greenwich, gdzie zwiedzaliśmy Obserwatorium astronomiczne z Południkiem Zerowym oraz Muzeum Morskie, w którym można było się poczuć jak prawdziwy kapitan okrętu. Następnie czekał nas rejs statkiem wycieczkowym po Tamizie z Greenwich do Westminster. Podziwialiśmy najważniejsze zabytki miasta: Docklands, Tower Bridge, Tower of London, Katedrę św. Pawła, Tate Modern, London Eye, Parlament oraz Big Ben. Widoki były wspaniałe. Po zakończonym rejsie poszliśmy zająć miejsce w kolejce do London Eye. Kolejka była szokująca, ale widoki z Koła rekompensowały nam półgodzinne oczekiwanie nie wspominając krótkiego seansu filmowego w 5D. Po tych wrażeniach, wszyscy zgłodnieli, a jeszcze czekał nas pieszy powrót do hotelu, dlatego rozkoszowaliśmy się kupionymi hot dogami. Czas szybko mijał, a my w końcu przybyliśmy do miejsca zakwaterowania. Wyczerpani zeszliśmy na obiadokolację(codziennie dostawaliśmy frytk- chips), zazwyczaj hamburgery oraz sałatki, natomiast na śniadanie jedliśmy tosty z dżemem i płatki z mlekiem. Przekonaliśmy się, że angielska kuchnia nie jest dla wybrednych. Po paru dniach wszyscy mieli już dość tego jedzenia
W kolejnych dniach spacerowaliśmy po: Downing Street,St. James’s Park, The Mall pod Admirality Arch do Trafalgar Square, przechodziliśmy ulicami City w kierunku Monument, Millennium Bridge, Hyde Park, Thames Street do aton College oraz podziwialiśmy Buckingham Palace.
A te miejsca udało nam się zwiedzić (zamieszczam przy każdym, krótki opis- gdybym chciała zagłębić się w szczegóły powstałaby książka):
Tower of London- widzieliśmy królewskie korony i inne klejnoty !!!
Tower Bridge-robi niesamowite wrażenie. Czekaliśmy ale się nie otworzył
Shakspeare’s Globe- teatr szekspirowski… przez chwilę mogliśmy przenieść się w czasy wielkiego wieszcza i zobaczyć oryginalne kostiumy aktorów wyszywane setkami pereł.
Southwark Cathedral, National Gallery i słoneczniki Van Gogh’a.
Madame Tussaud’s- jedna z największych atrakcji- tu spotkaliśmy całą elitę świata show biznesu i polityki. Na dowód mamy zdjęcia !!!Sherlocka’a Holmes’a spotkaliśmy natomiast na Baker’s Street.
W ostatnich dniach naszego pobytu zwiedziliśmy Katedrę św.Pawła, Tate Modern, Muzeum Historii Naturalnejc(niesamowite dinosaury!!!) oraz Muzeum Nauki.
W Windsor-letniej rezydencji królowej Elżbiety- mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty.
Westminster Abbey- katedra gdzie miesiąc wcześniej odbył się ślub pary królewskiej,księcia Williama i Kate Middleton.
Muzeum Brytyjskie- pokazało nam jaką potęgą było niegdyś Imperium Brytyjskie. Na własne oczy widzieliśmy mumie egipskie sprzed 3-4 tysięcy lat !
Hampton Court Palace, Łuk Wellingtona oraz świątynię hinduską- Baps Shri Swaminarayan Hinalu Mandir.
Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy na Oxford Street gdzie zaglądnęliśmy również do Primark na „małe” zakupy, a na koniec pojechaliśmy do Canterbury i tam chętni mogli pozwiedzać katedrę.
Oczywiście przed męczącą i długą podróżą musieliśmy wstąpić do miejscowego marketu i kupić sobie prowiant
Wyposażeni w tony słodyczy i dwa razy tyle wspomnień wyruszyliśmy do Polski. I tak po przeprawie kanałem La Manche lub, jak kto woli, English Tunnel byliśmy już na kontynencie…
Godziny upływały, a my coraz bardziej zbliżaliśmy się do końca, tej wspaniałej wycieczki. Ciężko było się pożegnać, ponieważ zawarliśmy nowe znajomości, przyjaźnie z naszymi rówieśnikami z Krosna. Jednak każdy w świetnym humorze, powrócił do domu.
Oby więcej takich niezapomnianych wycieczek
Izabela Filip, kl.III eRuszyła kampania wyborcza na Przewodniczącego SU i Rzecznika Praw Ucznia w naszym gimnazjum. Wybory są niezłą lekcją demokracji dla uczniów, ponieważ odbywają się według zasad ordynacji wyborczej obowiązującej w czasie wyborów parlamentarnych, samorządowych czy prezydenckich. Członkowie Klubu Europejskiego EUROGIM, którzy zarejestrowali się w Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu „Młodzi głosują”, przygotowują i pilnują poprawności trwania kampanii wyborczej, ciszy przedwyborczej oraz samego głosowania. Mamy nadzieję, że jak rok temu wszystko pójdzie po naszej myśli. W tegorocznych wyborach stanęli w szranki:
Życzymy powodzenia wszystkim kandydatom i zapraszamy do śledzenia naszych poczynań na stronie CEO.
16.09.2011 roku w Parku Miejskim w Jaśle odbyła się impreza plenerowa z okazji ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tegoroczną akcję zorganizował Burmistrz Miasta Jasła w formie kampanii edukacyjnej pod hasłem „Chrońmy lasy przed zanieczyszczaniem – segregujmy odpady”.
Do akcji przyłączyły się dzieci i młodzież z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów prezentujących wiersze, scenki promujące selektywną zbiórkę odpadów oraz piosenki o tematyce ekologicznej. Zorganizowano również konkurs dla przedszkolaków „Posegreguj odpady”. Każdy z uczestników imprezy otrzymał ulotkę promującą selektywną zbiórkę odpadów, a dzieci i młodzież prezentacji scenicznych otrzymała cenne nagrody. Nas również nie zabrakło na tej szczytnej imprezie. Jesteśmy młodymi ludźmi, którym szczególnie leży na sercu ochrona przyrody i przyszłość naszego miasta. Całym sercem popieramy tego typu akcje. Poza tym mieszkańcy Jasła mieli okazję otrzymać sadzonki drzewek i krzewów ozdobnych w zamian za przyniesione surowce wtórne.
Impreza cieszyła się dużym powodzeniem, uczniowie i mieszkańcy naszego miasta nie zawiedli.
Za rok również tam będziemy.
Drodzy Nauczyciele, chcielibyśmy dziś mówić najpiękniejszymi słowami i sławić waszą cierpliwość oraz wytrwałość w niesieniu daru nauki. Dziękujemy za spełnianie owocnego dzieła, za zasiewanie w sercach i naszych umysłach piękna, dobra, wiedzy, a „Ziarno w nas kiełkuje nawet bez udziału naszej woli”, bo jak mówi poeta:
Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle zapraszają na debatę, której tematem będzie działalność wolontariuszy w naszym regionie i współpraca z organizacjami, instytucjami oraz firmami.
26.10.2011r. uczniowie dwóch pierwszych klas integracyjnych 1a oraz 1b uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Inwałdu, miejscowości położonej 190 km od Jasła między Wadowicami a Andrychowem.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur, gdzie mogliśmy zobaczyć, w skali 1:25 miniatury najsłynniejszych budynków świata takich jak: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Big Ben, Sfinks, Biały Dom. Świetnie bawiliśmy się w lunaparku, który dostarczył niektórym naprawdę mocnych wrażeń oraz w Zielonym Labiryncie, z którego wcale nie tak łatwo było się wydostać…..
Następnie, po smacznym obiedzie, udaliśmy się do położonego tuż obok Parku Dinozaurów i Rozrywki. Mogliśmy tam podziwiać 50 różnej wielkości dinozaurów, pterozaurów, ichtiozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Braliśmy również udział w bardzo ciekawej lekcji z paleontologiem, podczas której mogliśmy zobaczyć wiele skamieniałości oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o historii naszej Ziemii.
W dniu 27 października 2011 roku w auli Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle odbyła się debata pokoleniowa – „Wolontariat – działam, bo lubię”. Uczestniczyli w niej zarówno przedstawiciele lokalnych szkół, jak również organów samorządu terytorialnego oraz instytucji kultury. Spotkanie poprowadzili uczniowie i absolwenci naszej szkoły – Ilona Witkoś, Gabriela Kiszka, Dominika Żółtek, Monika Mickiewicz, Szymon Inglot i Tomasz Racławski.
Debata rozpoczęła się od odczytania listu pana Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika, który nie mógł być obecny na spotkaniu. W jego imieniu występował pan Wojciech Piękoś – Naczelnik Wydziału Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle. Następnie Dominika przedstawiła zebranym definicję wolontariatu, a Monika omówiła najważniejsze zagadnienia z Uchwałą XVII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie przez Ilonę działań dotychczas podejmowanym przez szkoły w powiecie. Ilona omówiła działania 5 szkół – w sumie 20 różnych działań woluntarystycznych o charakterze społecznym, promocyjnym, ekologicznym, itp.
Po takim wstępie przyszedł wreszcie czas na prawdziwe debatowanie. Rozważaliśmy dwie kwestie – co każda ze stron może zaoferować oraz co może od siebie dać. Wszystkie pomysły zapisywaliśmy na komputerze podłączonym do ekranu. Po wypisaniu wszystkich koncepcji na działania przystąpiliśmy do głosowania. W jego wyniku wybraliśmy dwie najlepsze propozycje, którymi zajmowaliśmy się w dalszej części obrad. Największe poparcie uzyskała propozycja utworzenia Powiatowego Centrum Wolontariatu oraz zorganizowania na ulicach Jasła i nie tylko mikołajków.
Żaden z uczestników nie chciał, aby ta debata zakończyła się tylko na wymianie pomysłów, więc każdy był gotów podjąć konkretne zobowiązania i zadeklarować, co może zrobić. Najwięcej zaoferowała pani Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Udostępniła nam salę, w której będziemy mogli organizować nasze spotkania a także zgodziła się wypożyczyć wolontariuszom przebrania, które będą niezbędne przy organizacji mikołajków. Pan Wojciech Piękoś zobowiązał się natomiast udzielać nam pomocy prawnej, gdy będziemy chcieli zorganizować, np. inicjatywę związaną ze zbieraniem pieniędzy. Obiecał także wspierać nas we wszystkich podejmowanych działaniach. Młodzi ludzie w imieniu kół wolontariatu, do których należą zaoferowali swój wolny czas i chęć niesienia pomocy.
Z naszego spotkania wypłynęły konkretne ustalenia – Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach wyraziło chęć wsparcia Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle w przygotowaniu na terenie Jasła akcji Szlachetna Paczka, natomiast wszyscy uczestniczy zobowiązali się przybyć na pierwsze spotkanie Powiatowego Centrum Wolontariatu, w trakcie, którego będziemy podejmować decyzje dotyczące dalszych działań, np. organizacji mikołajków czy też Dnia Wolontariusza, aby propagować taką aktywność wśród młodych ludzi Jasła i okolic.
W debacie pokoleniowej wzięło udział około trzydziestu osób, które na co dzień aktywnie działają na terenie powiatu jasielskiego. Spotkanie na pewno pozytywnie wpłynie na wolontariat w regionie, gdyż działania podejmowane dotychczas były mocno rozproszone i miały mały zasięg.
T. RacławskiW przededniu Święta Niepodległości w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbyło się widowisko poświęcone drodze Polaków do niepodległości. Było czymś więcej niż tylko typową akademią czy apelem. Historią na żywo, przesiąkniętą miłością do Ojczyzny. Pokazało, że mimo upływu czasu odbiór treści patriotycznych jest dla ogromnej większości dzisiejszej młodzieży równie pozytywny i ważny jak dla młodego pokolenia Polaków, którzy jesienią 1918 roku witali odrodzenie się Rzeczypospolitej.
W trakcie tego spektaklu słowa komentarza historycznego przewijały się ze strofami poezji i pieśni patriotycznej oraz wojskowej. Wzruszenie, nostalgia, zamyślenie i refleksja przeplatały się z nastrojami radości i uśmiechem. A wszystko w ciekawej scenografii, z wykorzystaniem rekwizytów historycznych i na tle pięknych melodii wojskowych i legionowych.
Program ten został przygotowany i zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, głównie przez harcerki i harcerzy 139 DH „Lisy” pod kierunkiem Wiesława Hapa. Część muzyczną opracował Janusz Budziak.
DHW dniach 20 – 21 listopada uczniowie i absolwenci Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. I. Łukasiewicza w Jaśle, którzy w zeszłym roku szkolnym otrzymali mandaty posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, zakończyli pracę w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzi posłowie uczestniczyli w warsztatach i konferencji, które odbyły się w Warszawie.
Pierwszy dzień poświęcony był warsztatowemu zebraniu Waszych wniosków, doświadczeń i spostrzeżeń związanych z kwestią aktywności społecznej młodzieży, w szczególności kwestią wspierania tej aktywności przez instytucje i osoby dorosłe.
Drugiego dnia dzięki uprzejmości Kancelarii Sejmu młodzi posłowie mieli możliwość pracować w budynku Sejmu RP. Tego dnia miało miejsce zaprezentowanie wniosków wypracowanych w sobotę i debata – z udziałem przedstawicieli MEN, Sejmu i mediów.
Zabawa zaczęła się o 1700 a skończyła o 2000. Wszyscy tańczyli jak szaleni nawet ci którzy „podpierali ściany” w połowie trwania dyskoteki przyłączyli się do nas :)
W trakcie był organizowany konkurs polegający na jak najdłuższym pozostaniu pary na parkiecie z przywiązanym do nogi balonem. Zwycięska para wygrała długopisy haha :D
Wszyscy bawili się świetnie aż do samego końca imprezy.
W dniu 15 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle zorganizowano Dzień Życzliwości. To niezwykłe święto, obchodzone już po raz szósty, ma na celu promowanie postaw życzliwości, wzajemnego szacunku i tolerancji. I wcale nie oznacza to, że tylko w tym dniu jesteśmy wobec siebie życzliwi. Dzień ten jest tylko okazją do podsumowania działań, które przez cały rok podejmujemy.
W tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w wielu konkursach związanych z niezwykłym świętem życzliwości.
Uczniowie klas I – V Integracyjnej szkoły Podstawowej Nr 12 wykonywali prace plastyczne i literackie pod hasłem Dobre wychowanie to jest innym pomaganie. Uczniowie Gimnazjum Nr 2 rywalizowali ze sobą w konkursie na najlepszy plakat Poszukiwany Super Gimnazjalista. Przygotowano także konkurs klasowy – projekt Tworzymy zgraną klasę, w którym zespoły klasowe opisywały propozycje działań podejmowanych w celu stworzenia pozytywnej atmosfery w klasie. Młodzież z wychowawcami wybierała również najbardziej życzliwych przedstawicieli swoich klas. Jak co roku zwyciężyły osoby, które wyróżniają się przyjaznym stosunkiem do kolegów i koleżanek.
Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody.
Nie był to jednak koniec atrakcji związanych ze świętem życzliwości.
Uczniowie gimnazjum i klas IV – V szkoły podstawowej obejrzeli spektakl Zdaniem obuwia przygotowany przez teatr szkolny. Spektakl nietypowy, bo przedstawiający problemy współczesnych ludzi oczami butów. Buty, nie zawsze wygodne, nowe, wypastowane i z miękkiej skóry pokazały swoich właścicieli – ludzi borykających się z problemami dnia codziennego, z nałogami, ale także z samotnością i odrzuceniem. Spektakl obnażył prawdę o dzieciach i ich świecie, pełnym łez, bólu, niezrozumienia. Świecie, w którym często zapomina się, że, jak śpiewa Anna Maria Jopek, „że dzieci po to są, by kochać je”.
Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie krakowskiego teatru „Inspiracja” zatytułowane Kolczasta przyjaźń. Spektakl poruszał problemy tolerancji wobec inności. Opowiadał historię Jeżyka, wyśmiewanego przez innych z racji swej odmienności, który mimo swych umiejętności i zalet nie mógł się z nikim zaprzyjaźnić. Bohaterowie spektaklu – Jeżyk i Tygrysek – wytłumaczyli małym odbiorcom, że należy przezwyciężać wszelkie uprzedzenia wobec innych, gdyż każdy z nas zasługuje na szacunek drugiej osoby. Uczniowie zrozumieli, że wygląd, stój czy pochodzenie nie świadczą o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Najważniejsze jest dobre serce. Widowisko bardzo podobało się dzieciom, które chętnie odpowiadały na pytania i uczestniczyły w zabawie.
Tegoroczny Dzień Życzliwości już za nami. Nie zapominajmy jednak o nim, bo życzliwość to taka prosta rzecz. To pozytywny, bezinteresowny stosunek do innych ludzi. Szczera Piątka na przywitanie. Poziomki na policzkach. Oko ciekawe, ufnie otwarte. Dłoń serdecznie wyciągnięta do innych ludzi.
Czuję głęboki szacunek do tego święta ze względu na jego niezwykłość i uroczysty charakter, ale nawet gdyby nie było tak ważne, zawsze myślałbym o nim jako o czasie miłości, dobra, wybaczenia i szczęścia. Jest to bowiem jedyny dzień w roku, kiedy ludzie otwierają swe na co dzień zamknięte serca i rozumieją, że wszyscy jesteśmy towarzyszami tej samej wędrówki. (…) Wierzę, że to Boże Narodzenie przyniesie mi wiele dobrego i dlatego mówię: niech będzie błogosławione!”
Charles Dickens: „Opowieść wigilijna”społeczność ZSM Nr 3
Boże Narodzenie, 2011r.
Występ zespołu Kamień Kamień Kamień – finalisty programu „Must be the Music” zakończył tegoroczny XX Finał Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaśle. Z informacji otrzymanej z jasielskiego sztabu wynika, że zeszłoroczny rekord został pobity.
8 stycznia 2012 r. po raz 20. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tym razem pod hasłem „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. W Jaśle 180 wolontariuszy zbierało do puszek datki. W tym roku WOŚP zbierało pieniądze na zakup urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
Od południa na jasielskim rynku trwały prezentacje, koncerty oraz licytacje. O godzinie 11 zaprezentowała się młodzież oraz dzieci z jasielskich szkół. Od dwunastej trzydzieści trwał pokaz ratownictwa przeprowadzony przez Zespół Szkół Medycznych. Podcas pokazu zaprezentowane zostały podstawowe czynności, które należy wykonywać podczas np. utraty przytomności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się pozorowane pobicie oraz interwencja ratowników medycznych.
O godzinie 14. dla jaślan koncert hip-hopowy dał DPD wraz ze Slyndem. Kolejne dwie godziny należały do zespołów rockowych – Exsilium oraz Humanoid. Gwiazdą tegorocznego Finału był zespół Kamień Kamień Kamień, który wystąpił w programie muzycznym transmitowanym na antenie Polsatu „Must be the Music”.
Tradycyjnie o godzinie dwudziestej wysłano Światełko do nieba. Od 20:30 trwała druga część koncertu gwiady wieczoru. Organizatorem imprezy było Jasielskie Stowarzyszenie „Consensus”. Patronat honorowy objął Burmistrz Jasła oraz Starosta Powiatu Jasielskiego.
Jednym z patronów medialnych był Jasielski Portal Informacyjny Jaslonet.pl.
Z ZSM Nr3 w Jaśle w ramach Sekcji Wolontariatu w zbiórce uczestniczyło 26 wolontariuszy.
Już po raz piętnasty dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle wzięły udział w akcji charytatywnej Noworoczny Dar organizowanej przez Jasielski Dom Kultury i ojców Franciszkanów, a mającej na celu wsparcie zakupu sprzętu medycznego dla szpitala jasielskiego. Jak co roku nie przechodzimy obojętnie obok potrzebujących, ale aktywnie uczestniczymy w zbiórce ulicznej i prezentujemy swoje talenty sceniczne. Tegoroczny koncert prezentował tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Magiczny bożonarodzeniowy czas już prawie za nami, jednak warto na chwilę zatrzymać się nad tym, co, choć mocno zakorzenione w naszej narodowej tradycji, w dzisiejszych czasach staje się zapomniane. A przecież wigilijny stół, opłatek, pachnące świąteczne drzewko i przepiękne polskie kolędy sprawiają, że stajemy się lepsi. Na moment zapominamy o rodzinnych waśniach, głęboko skrywanych urazach i całym złu tego świata. Otwieramy swoje serca dla innych.
Nasze serca otworzyły się w tym roku na oścież i wraz z melodią kolędy i piękną polską poezją popłynęły w świat.
Gościem honorowym koncertu był ojciec Krzysztof Kozioł, gwardian zakonu OO. Franciszkanów , który podziękował za piękny koncert, za pielęgnowanie tradycji, za nasz „noworoczny dar”.
W daniach 14 – 15 stycznia 2012 r. odbyła się zbiórka w ramach akcji „Noworoczny Dar”. Po raz 15 wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Sekcja Wolontariatu ochoczo się przyłączyła do zbiórki. W dniu 12 stycznia wystawiono spektakl z którego dochód przekazano na konto akcji. Zaś 14 stycznia 20 wolontariuszy zbierało pieniądze pod jasielskimi sklepami, a 15 stycznia pod Kościołami kwestowało 8 uczniów należących do Sekcji Wolontariatu GIM 2.
na koncert przygotowany przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle z okazji akcji „Noworoczny Dar 2012”
W czasie od października do grudnia 2011 r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle zbierali nakrętki. Akcja cieszyła się dość dużym powodzeniem, szczególnie wśród uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12. Zebrane nakrętki zostaną przekazane na rzecz Jakuba, dzięki temu będzie można zakupić wózek inwalidzki.
Wolontariusze i członkowie szkolnego koła LOP codziennie pełnili dyżury w czasie przerw w szatni, gdzie można było oddawać zebrane „skarby z plastiku”.
W grudniu pod podliczeniu pierwszej partii nakrętek wynik był całkiem niezły. Uczniowie zebrali w ciągu trzech miesięcy 97,30 kg, tych jakby się wydawało niepotrzebnych nam rzeczy.
Prosimy chętnych o zgłaszanie się do nauczycieli prowadzących zajęcia, podając im dni w które przyjdziecie do szkoły. Uczestników zajęć obowiązuje obuwie na zmianę.
„Wszystkie kolory świata” to globalny projekt UNICEF. Do akcji zaproszeni są uczniowie, których zadaniem jest przygotowanie charytatywnych laleczek. Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. W ramach projektu „Wszystkie kolory świata” uczniowie z całej Polski własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu chorób, którym można zapobiec, stosując szczepionki. UNICEF planuje objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.
Uczniowie naszej szkoły z bardzo dużym zaangażowaniem przystąpili do tego projektu. Wykonali 34 piękne laleczki, reprezentujące różne kraje świata. Laleczki są tak urodziwe, że jury (w którego skład wchodzili uczniowie i nauczyciele) miało dużą trudność w wyborze jednej spośród nich, która reprezentować będzie naszą szkołę w Konkursie prowadzonym przez UNICEF Poland na facebooku.
Ostatecznie wybrana została laleczka „Eskimos”, wykonana przez ucznia kl. II A Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 – Jakuba Florko. Laleczka „pochodzi” z Grenlandii i ma na imię AQQUALUK.
Na AQQUALUKA można od 23 stycznia głosować na facebooku na stronie UNICEF Poland.
„Mam haka na raka” to program, który już po raz piąty ma swoją edycję. Młodzi ludzie poznają sami i zarazem uczą innych jak chronić się przed rakiem, jak zdrowo żyć i co robić, kiedy pojawia się takie zagrożenie.
16 lutego br. uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Jaśle pod opieką pani Agnieszki Mianowskiej przeprowadzili prelekcję dla uczniów gimnazjum na temat raka jelita grubego, który jest jedną z najgroźniejszych współcześnie form tej choroby w Polsce.
Uczniowie mogli również dowiedzieć się jak zapobiegać chorobie, jak żyć, a przede wszystkim co jeść by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Fizyka, Chemia, Angielski, Biologia – to tylko niektóre z lekcji pokazowych, które odbyły się w ramach realizowanych przez Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle „Lekcji z pomysłem”.
Głównym celem realizowanych „Lekcji z pomysłem” jest przede wszystkim zaprezentowanie uczniom klas szóstych szkół podstawowych, innych form prowadzenia lekcji. Kolejnym celem przedsięwzięcia jest promowanie istniejących w jasielskim gimnazjum klas z rozszerzonym programem językiem angielskim oraz klasy matematyczno-przyrodniczą.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w lekcjach, mieli okazję zapoznać się z ciekawymi zagadnieniami z poszczególnych przedmiotów.
Nowością, która została wprowadzona w tym roku, były kulinaria, podczas których młodzi kucharze, pod okiem mgr Adama Smorula mieli okazję poznać niedawnopowstałą klasopracownie przystosowanią odpowiednio do wykonywania pracy kulinaryjnych. Młodzi kucharze zaprezentowali młodszym kolegom ze szkół podstawowych swoje wypieki.
Zostały również rozstrzygnięte konkursy z języka angielskiego oraz innych przedmiotów skierowane dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz szkół podstawych.
Już po raz czwarty uczniowie klas szóstych byli uczestnikami Lekcji z pomysłem, niezwykłego projektu przygotowanego przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. Jego celem było przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych ze światem nauki, literatury i kultury, ale przede wszystkim zapoznanie z atrakcyjną ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Miejskich Nr 3. Szóstoklasiści zobaczyli, jak wystrzałowa jest chemia, niesamowita fizyka, wciągająca biologia oraz odlotowy język angielski. Poznali mistrzów kulinarnych i artystów szkolnej sceny. Lekcje, które obejrzeli, były jedynie małym fragmentem tego, co już od września będą poznawać, jako uczniowie naszej szkoły.
Na początku cyklu zaprezentowali się artyści teatru szkolnego. Spektakl, który przedstawili, był uwspółcześnioną adaptacją fragmentów jednoaktówki rosyjskiego dramaturga Leonida Andriejewa. Sztuka zatytułowana Miłość bliźniego obnażała ludzkie wady i pokazywała, jak niewiele znaczy życie człowieka w dobie pogoni za sensacją.
Podczas pokazów fizycznych i chemicznych szóstoklasiści obejrzeli kilka widowiskowych doświadczeń, wykorzystujących m.in. generator van de Graaffa, pompę próżniową, półkule magdeburskie oraz induktor Rumkorffa. Duże zainteresowanie wzbudziły też doświadczenia chemiczne ukryte pod tajemniczymi nazwami: wulkan, lokomotywa czy pasta słonia. W pracowni biologii zapoznali się z budową i obsługą mikroskopu. Samodzielnie wykonywali preparaty i obserwowali świat ukryty „pod szkiełkiem”.
Uczestnicząc w prezentacji lekcji języka angielskiego, uczniowie klas szóstych zapoznali się z ofertą klasy językowej objętej programem innowacyjnym pod hasłem BETTER ENGLISH – BETTER FUTURE. Mieli także okazję wziąć czynny udział w wirtualnej podróży po Wielkiej Brytanii i pochwalić się swoją wiedzą, odpowiadając na pytania quizowe i zdobywając nagrody.
Nowością były zajęcia kulinarne, w których prezentowali się gimnazjalni mistrzowie tej, niełatwej wcale sztuki. Szóstoklasiści mieli okazje obejrzeć nową pracownię zajęć kulinarnych i uczestniczyć w zajęciach pod hasłem Ziemniaki na różne sposoby. Placki ziemniaczane, ziemniaki w mundurkach zapiekane w ziołach prowansalskich frytki to dania, które serwowali gimnazjaliści.
Projekt Lekcja z pomysłem to propozycja, która cieszy się dużym zainteresowaniem szóstoklasistów. Tym bardziej jest nam miło, że tak wielu z nich odwiedziło w tym roku mury naszej szkoły.
W dniu 7 marca br. harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Lisa – Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi na czele ze swym drużynowym hm. Wiesławem Hapem wzięli udział w rzeszowskich obchodach 93 rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Połączone one były z jubileuszem stulecia Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie.
Jasielscy harcerze i ich instruktorzy, jak to ma miejsce już od kilku lat, jako drużyna sztandarowa Chorągwi Podkarpackiej ZHP najpierw uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Józefa Guzdka – Biskupa Polowego Wojska Polskiego i Ks. Biskupa Kazimierza Górnego – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.
Następnie wzięli udział w oficjalnej części uroczystości pod pomnikiem bohaterskiego Patrona na Placu Farnym, w składaniu pod nim kwiatów oraz w defiladzie pododdziałów, gdzie zaprezentowali się obok żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i jednostek Związku Strzeleckiego. Byli też świadkami bogatego programu tej uroczystości patriotycznej, w tym niezwykle interesującego przelotu samolotów zespołu akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry” 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina.
/DH/Artykuł ze zdjęciami na stronach www.jaslonet.pl
Wiesław Hap, historyk i regionalista, prezes SMJiRJ jest autorem wielu artykułów związanych z historią Jasła i regionu. Kilka z nich poświęcił I. Łukasiewiczowi. Dzięki temu, że Gimnazjum nr 2 wraz z Oddziałami Integracyjnymi przy ZSM nr 3 w Jaśle nosi imię Łukasiewicza, jego postać jest ciągle żywa. Corocznie odbywają się konkursy literackie i plastyczne, apele i pogadanki poświęcone patronowi. Szkoła organizuje też wycieczki do skansenu naftowego w Bóbrce.
Cały artykuł na stronach www.jaslonet.pl8.00 - Pokaz z biologii
8.15 - 8.20 - pokaz z fizyki
8.35 - występ zuchów
8.45 – 9.35 - pokazy talentów uczniów Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12
8.50 - audycja radia szkolnego
9.40 - do auli szkolnej schodzą klasy: 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2d, 3a, 3b, 3c
9.40 - występ zespołu harcerskiego
9.50 - prelekcja pana Wiesława Hapa
10.40 - wyjście klas I na wystawę do JDK:
1a – p. E. Korczyńska
1b – p. P. Korczyński
1c – p. A. Hap i p. Barszcz
1d – p. E. Barwikowska
w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle
Już po raz drugi w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, odbyła się Akademia Sprawności, której pomysłodawcami są Leszek Zduński oraz Dariusz Hap – nauczyciele wychowania fizycznego.
Głównym celem imprezy jest popularyzacja oraz zachęta do uprawiania akrobatyki, która została przez wiele osób zapomniania. Organizatorzy dodają również, że najbardziej cieszy fakt, że młodzież biorąca udział w zawodach jest bardzo dobrze przygotowana i wykonanie skompliowanych ćwiczeń nie jest dla nich żadnym problemem. - W zawodach udział wzięło ponad siedemdziesięciu uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Jasła. Zawody mają za zadanie wyłonić najsprawniejszego chłopca oraz najsprawniejszą dziewczynkę z terenu naszego miasta oraz szkołę, która zbierze największą ilość punktów w rywalizacji – mówi Leszek Zduński, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.
Dla wszystkich uczestników akademii, przygotowanych zostało kilka konkurencji sprawnościowych takich, jak: ćwiczenia akrobatyczne, ćwiczenia statyczne, ćwiczenia siłowe dla dziewcząt i chłopców oraz ćwiczenia związane z ………
Przemysław JanasUczniowie Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. I. Łukasiewicza w Jaśle po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Sejm Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie i Sejm RP. Jest to już XVIII sesja tego konkursu, w którym młodzież realizuje swoje pomysły i wypowiada swoje zdanie na tematy związane z państwem i społeczeństwem.
Zeszłoroczna edycja pozwoliła 6 uczniom naszej szkoły wyjechać na obrady do Warszawy, a dwoje z nich brało udział w przedsejmowej komisji, ponieważ ich praca była jedną z trzech najlepszych w województwie. Gimnazjaliści nie wzięli tylko udziału w konkursie, przez cały rok ciężko pracowali, co zaowocowało kolejnym pobytem w Warszawie na szkoleniach i podsumowaniu projektu.
W tym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do działania, ale oczywiście pod nowym hasłem „Szkoła demokracji”.
Z zapałem ośmioro z nas podjęło się przeprowadzenia debaty o demokracji w szkolnych ławach. Temat wydaje się prosty, przecież demokracja jest wokół nas, uczymy się jej i stosujemy. Jednak jak się okazało nie jest prosto o niej mówić.
29 marca 2012 r. w Gimnazjum Nr 2 z O. I. zorganizowaliśmy spotkanie dla młodych samorządowców z Jasła i przedyskutowaliśmy cztery tematy do których należały:
Wszystkie części składały się na wspólne hasło, jakie sobie obraliśmy „Samorządność w szkole”.
W debacie wzięło udział ponad 60 przedstawicieli samorządów szkół średnich wraz z opiekunami z I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 3, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych, Liceum STO oraz samorządowcy Gimnazjum Nr 2 z O.I. W dyskusji uczestniczyli także nasi szacowni goście, za co bardzo dziękujemy, pani dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 Aleksandrze Zajdel – Kijowskiej, pani dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Grażynie Leńczuk, panu radnemu Rady Miejskiej Zdzisławowi Dziedzicowi, zastępcy komendanta Hufca Jasło Wiesławowi Hapowi, opiekunom organizacji szkolnych.
Prowadzenie debaty nie jest prostą sprawą, jednak dzięki takiej formie możemy wymienić się spostrzeżeniami i wypracować wnioski na przyszłość. Być może
będziemy częściej podejmować wspólne dyskusje i dzięki nim uczyć się właśnie demokracji, w pełnym tego słowa znaczeniu.
XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się 1 czerwca w sali obrad Sejmu RP, jak wiadomo na ul. Wiejskiej.
UczniowieKoło Astronomiczne „Przez trudy do gwiazd”, które działa w naszej szkole przygotowało różnorodne aktywności dla całej społeczności szkolnej.
Szkoła Podstawowa w Wróblowej oraz Gimnazjum nr 2 w Jaśle będą reprezentować powiat jasielski na finale wojewódzkim 35 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
cały artykuł ze zdjęciami na stronach jaslonet.plNasza szkoła może świętować 10-lecie reprezentowania województwa podkarpackiego w Sejmie, rzecz jasna Sejmie Dzieci i Młodzieży. W dniu 20 kwietnia zostały ogłoszone wyniki konkursu o mandat posła SDiM. Dwóch naszych uczniów Karol Machowski i Mateusz Węgrzyn otrzymali to prestiżowe wyróżnienie.
Znaleźli się w grupie 30 młodych posłów z Podkarpacia (gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich) i 1 czerwca wyjadą do Warszawy, aby zasiąść w sejmowych ławach i rozmawiać o sprawach ważnych dla młodych ludzi. Posłowie tego nietypowego na skalę światową sejmu uchwalają w ciągu jednego dnia uchwały, które przedstawiane są Sejmowi RP. Być może posłowie zaczerpną jakieś postulaty od młodych ludzi.
Wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie i wykazali się kreatywnością chcemy podziękować za wysiłek oraz serdecznie pogratulować Karolowi i Mateuszowi.
Letnie Laboratorium „Liderówka 2012” to już druga edycja intensywnych tygodniowych warsztatów, podczas których młodzież w wieku 15 – 18 lat spędza ciekawie czas i rozwija swoje kompetencje liderskie. Aby zostać uczestnikiem tych warsztatów należało wcześniej wziąć w jednym z projektów Centrum Edukacji Obywatelskiej i angażować się w działania społeczne oraz nakręcić film przedstawiający osobę kandydata.
Jedno ze zgłoszeń wysłał Tomasz Racławski, uczeń Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle i jako jeden z 20 młodych Polaków wyjedzie na szkolenie, które finansowane i przygotowane jest przez fachowców z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Każdy młody człowiek może się rozwijać jeśli tylko chce, a najlepszym przykładem jest właśnie Tomek. Życzymy mu wielu sukcesów w dalszym życiu oraz udanego wyjazdu na „Liderówkę”.
Więcej na stronach www.ceo.org.pl.
ID30 kwietnia zostały ogłoszone wyniki w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym KRĄG. Edycja 2012 r. przyniosła laury Izabeli Filip, której opiekunem był pan Wiesław Hap. Iza przygotowała pracę indywidualną w formie albumu na temat: „Najważniejsze wydarzenia historyczne mojego regionu”. Praca ta została wysoko oceniona przez jury, a Iza otrzymała III miejsce w Polsce i tytuł Laureata Krajowego. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
IDW środę (9 V 12), odbył się finał województwa podkarpackiego czternastej edycji Coca-Cola Cup. W zawodach, nasze miasto reprezentowała drużyna chłopców z Gimnazjum nr 2 w Jaśle.
Zespół pod wodzą Roberta Hapa, w składzie: Arkadiusz Mocek, Wojciech Stukus, Bartosz Marcisz, Patryk Jamuła, Kamil Kowalski, Bartosz Szopa, Filip Świątkowski, Szymon Pham Vam, Ireneusz Brożyna oraz Mariusz Wal, uplasował się na drugim miejscu w zawodach.
Lepszą, wśród chłopców, od jaślan okazała się drużyna Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie, która pokonała młodych piłkarzy 3:1 w spotkaniu finałowym. W meczu o trzecie miejsce w szranki weszły zespoły z Krasnego oraz Duńkowic – po zaciętym spotkaniu „szóstka” z Krasnego ostatecznie wywalczyła trzecie miejsce w finale województwa podkarpackiego.
- To bardzo dobre osiągnięcie młodych zawodników z Jasła. Warto zwrócić uwagę, że graliśmy z bardzo wymagającymi przeciwnikami - skwitował krótko Robert Hap, nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Jaśle.
Najlepszym goalkeeperem zawodów został wybrany Wojciech Stukus, który reprezentował Gimnazjum nr 2 w Jaśle.
Podczas środowego turnieju, wśród zawodników, przeprowadzone zostały testy do Akademii Futbolu Coca-Cola Cup.
Przemysław JanasPrzed Obeliskiem Katyńskim w jasielskim Zespole Szkół Miejskich Nr 3 odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne. Nawiązywały one do drugiej rocznicy powstania tego obiektu – lokalnego Miejsca Pamięci Narodowej oraz do zasadzenia na terenie tej placówki 16 Dębów Pamięci poświęconych wywodzącym się z Jasła lub związanym z nim oficerom Wojska Polskiego, ofiarom Katynia, Charkowa i Tweru.
Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Drużyny Harcerskiej oraz warty druhen i druhów odbył się Apel Pamięci, który przeprowadził hm. Wiesław Hap wraz ze 139. DH „Lisy”. Po jego zakończeniu trójka członków Samorządu Uczniowskiego przybliżyła problematykę wojenną i katyńską fragmentami poezji i prozy. Następnie zaproszeni Goście, dyrektor Aleksandra Zajdel-Kijowska oraz przedstawiciele uczniów złożyli pod Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz.
Gośćmi dyrekcji, nauczycieli, uczniów i harcerzy z Gimnazjum Nr 2 i z Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 byli członkowie Rodzin Katyńskich: Bożena Famurat, Krystyna i Janusz Burbelkowie oraz Janina i Paweł Okulscy. Ich przedstawiciel, Paweł Okulski podziękował społeczności szkolnej za pamięć oraz odczytał specjalny, bardzo serdeczny list skierowany do zebranych od Józefa Bocheńskiego, syna zamordowanego w Katyniu kapitana WP. Głos zabrał również podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro, który m.in. powiedział: „Bardzo gorąco dziękuję, że środowisko Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 tak bardzo ochoczo podjęło inicjatywę zasadzenia 16 Dębów Katyńskich. Niech pamięć o tych 16 jasielskich najwspanialszych mieszkańcach trwa na zawsze w tych długowiecznych Dębach”.
Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy – nazizm i komunizm. Podkreślono wagę i znaczenie potrzeby działań, które nie pozwolą, by powróciły do władzy zbrodnicze ideologie jakie w połączeniu z nowoczesną techniką mogą dla ludzkości dać efekt jeszcze tragiczniejszy niż z lat 1939 – 1945. Uroczystość zwieńczyły słowa Bł. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.
Ponad sto osób wzięło udział w XI Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, która już po raz kolejny została zorganizowana w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Impreza co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
W imprezie udział wzięli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jaśle, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Polskiego Związku Niewidomych, koło w Jaśle, Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół z Wadą Słuchu z okręgu krośnieńskiego oraz kilka innych jasielskich stowarzyszeń. Corocznie organizatorem Spartakiady jest jasielski oddział Caritas, przy współpracy z Zespołem Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Tegoroczna impreza, rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, po której uczestnicy wspólnie z Miejsko – Kolejową Orkiestrą Dętą przemaszerowali do budynku szkoły.
- W tych zawodach nie ma osób, które zwyciężyły oraz, które przegrały. Wszyscy są zwycięzcami. Impreza ma na celu przede wszystkim promowanie wśród osób z upośledzeniami, pokonanie własnych słabości oraz promować zdrowy styl życia – mówi Portalowi Jaslonet.pl, Joanna Nawracaj, nauczyciel wspomagający w ZSM nr 3 w Jaśle.
Rywalizację sportową poprzedził występ przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Jaśle, którzy zaprezentowali wszystkim gościom przygotowany przez ich placówkę program artystyczny.
Dla każdego uczestnika przygotowany został poczęstunek, a na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy, a każda z grup została nagrodzona pucharem oraz nagrodami.
Przemysław JanasNiecodzienne zjawisko Wenus Transit będzie po raz kolejny obserwowane przez uczniów Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle. W 2004 roku młodzież Gimnazjum nr 2 w Jaśle uczestniczyła w międzynarodowej akcji skoordynowanych pomiarów czasu przejścia Wenus na tle tarczy Słońca, podczas której dokonała pomiaru jednostki astronomicznej. W tym roku w dniu 6 czerwca będzie możliwość uczestniczenia w podobnych obserwacjach. Zjawisko to wystąpi w bardzo wczesnych godzinach rannych i ze względu na to, że Słońce wówczas jest nisko nad horyzontem, obserwacje będą prowadzone w Obserwatorium Astronomicznym w I LO. Grupa uczniów wraz z opiekunką Koła Astronomicznego przeprowadzi obserwacje i badania.
Następne takie zjawisko w Polsce nastąpi 2117 roku!
Samorząd Uczniowski i Koło Astronomiczne zapraszają wszystkich miłośników astronomii na Wieczór Pod gwiazdami, który będzie miał miejsce dzień wcześniej tj. 5 czerwca od godz. 1830 – 2100. Planujemy obserwacje słońca za pomocą teleskopu, chętni mogą przyjść ze swoim sprzętem obserwacyjnym.
Seweryn Madej z klasy 2b został laureatem półfinału Konkursu Geologiczno- Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny w roku 2012 pod hasłem „PRZEZ OCEAN CZASU”. Obok prezentujemy wysłaną na konkurs pracę plastyczną zatytułowaną „Archeopteryks na sagowcu”.
W tym roku minęła 190. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci człowieka, o którym w 1928 roku tak pisał Ludwik Tomanek: „Jest moim obowiązkiem pokazać swym współziomkom, jak dobro, piękno i pożytek ucieleśniły się w jednej osobie, że stąpał po ziemi człowiek, który czynem tworzył poezję, a pieniądze zamieniał na ideały”.
W dniu 1 czerwca zwyczajowo odbyła się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, to już XVIII raz młodzi parlamentarzyści spotykają się, by dyskutować o sprawach, które są dla nich ważne. Głównym tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest „Szkoła demokracji". Nawiązuje on do, ogłoszonego przez Sejm RP, „Roku Janusza Korczaka". Był on jednym z prekursorów samorządności uczniowskiej i adwokatem partnerskich relacji pomiędzy wychowankiem a wychowawcą.
W sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 460 uczniów. By wziąć udział w Sejmie, organizowali oni debaty na temat szkolnych instytucji demokratycznych i ich funkcjonowania, a także udziału uczniów we współdecydowaniu o sprawach szkoły. Najlepszych organizatorów debat zaproszono do udziału w Sejmie. Z Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnych w Jaśle w sejmie uczestniczyło dwóch uczniów Karol Machowski i Mateusz Węgrzyn, którzy także reprezentowali nasze miasto. Chłopcy i ich koleżanki oraz koledzy przygotowali debatę, o której mogliście przeczytać wcześniej.
Debata jak zwykle była bardzo emocjonująca i doprowadziła do napisania uchwały, której egzemplarz otrzyma nasz parlament. Uczestnicy mogli się spotkać z przedstawicielami poszczególnych partii politycznych oraz zapoznać się z pracą posłów.
Młodzi parlamentarzyści w czasie swojego pobytu w Warszawie mogli również zwiedzić choć trochę miasto.
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku. Polska, jako pierwszy kraj w Europie, zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.
ID01.06.2012r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle, podczas obchodów Święta Szkoły, znakomicie bawili się uczniowie. W tym dniu przygotowano dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji:
Organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejne obchody „Dni Łukasiewicza” już za rok.
Dzień 1 czerwca 2012 r. był kolejną ważną datą w życiu ZSM Nr 3 w Jaśle. W tym właśnie dniu Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki oficjalnie otworzył kompleks boisk sportowych „Orlik 2012” przy naszej szkole.
W skład obiektu wchodzą: boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią trawiastą, boisko z nawierzchnią poliuretanową do gry w piłkę siatkową, tenisa ziemnego, piłkę ręczną oraz koszykową. Dodatkowo na terenie obiektu znajdują się: bieżnia lekkoatletyczna ze skocznią do skoku w dal, otwarte trybuny na 120 miejsc oraz budynek sanitarno-szatniany. Całość uzupełniają słupy oświetleniowe, które umożliwiają sportowcom grę do późnych godzin.
„Orlik” jest miejscem ogólnodostępnym: w godzinach przedpołudniowych odbywają się zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów naszego zespołu szkół (gimnazjum i szkoły podstawowej), popołudniami jest udostępniany zorganizowanym grupom.
Projekt utworzenia kompleksu boisk sportowych miał na celu przede wszystkim zaspokojenie potrzeb zdrowotnych uczniów szkoły, promowanie zdrowego stylu życia, zwiększenie oferty atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.
Bogata oferta pozalekcyjna naszej szkoły to inwestycja w młodego człowieka, w jego przyszłość. Cieszymy się, że możemy poszerzyć ją o dodatkowe miejsca, które przyczynią się do zaspokajania potrzeb i ambicji naszych wychowanków.
Warszawa to wspaniale miasto pełne ciekawych miejsc, należy się tam wybrać by poznać je choć trochę. Mieli taką okazję uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Jaśle, którzy w ciągu trzech lat osiągali wysokie wyniki nauczania, czy też pracowali na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.
Podróż zaplanowana na 20 czerwca rozpoczęła się ciemną nocą i zakończyła się również nocą dnia następnego, jednak wszyscy powróciliśmy zadowoleni. A dlaczego?
Odpowiedź jest prosta, każdy znalazł coś dla siebie i prawie za darmo, ponieważ każdy uczestnik wyjazdu płacił tylko 10 zł.
W czasie wizyty w stolicy zwiedziliśmy Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik oraz przewędrowaliśmy przez Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski, ulicę Marszałkowską, strefę kibica pod Pałacem Kultury i Nauki docierając do Złotych Tarasów.